Bigos


Bigos jest chyba jedną z najbardziej znanych typowo polskich potraw. Jednak z doświadczenia wiem, że w każdym domu smakuje on zupełnie inaczej. Szeroki wachlarz składników jakich używają gospodynie oraz ich proporcje sprawiają, że potrawa ta za każdym razem ma inny, niepowtarzalny smak. Bigos można przyrządzić z kapusty kiszonej, słodkiej lub mieszanej. Ja osobiście uwielbiam tą pierwszą wersję.



2 kg kapusty kiszonej (może być z marchewką)
30 dag kiełbasy 0,5 kg pręgi wołowej
0,5 kg wieprzowiny
skóra ze słoniny lub 2 plastry boczku wędzonego surowego
garść suszonych śliwek
8 grzybków suszonych
żeberka, mostki lub kości wędzone do bulionu
cebula
ziele angielskie
liście laurowe
pieprz w ziarnach
papryka w proszku
kilka ziaren jałowca
sól, pieprz czarny, pieprz ziolowy
kostka rosołowa
koncentrat pomidorowy
½ szkl czerwonego wina

Kapustę przepłukać i odcedzić. Zalać wodą, zagotować i odlać wodę (trochę tej wody można zostawić na potem jakby kapusta była za mało kwaśna). Zalać ponownie wodą, dodać skórę ze słoniny, śliwki, grzybki, ziele, liście laurowe, ziarna pieprzu i gotować 1,2-1,5h. Wędzone żeberko ugotować z zielem, liściem laurowym i kostka rosołową, a odcedzony wywar dodać do kapusty. Na patelni usmażyć pokrojone w kostkę mięso. Drobno pokrojoną cebulę zrumienić na patelni z dodatkiem kucharka i połączyć z mięsem, doprawić solą, pieprzem czarnym i ziołowym. Wszystko połączyć, doprawić, dodać przecier pomidorowy i czerwone wino.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Jest tyle przepisów na bigos ile kucharek. Najważniejsza zasada: im więcej różnych mięs, tym lepszy bigos. Najlepszy jest zawsze po trzecim odgrzewaniu.